Stal ocynkowana

Stal ocynkowana to popularny materiał na rury wodne, zarówno wody użytkowej jak i centralnego ogrzewania (co nie znaczy, że dobry!). Rury te posiadają bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, przy tym także dużą wagę. 

Cechują się wysoką odpornością na rozciąganie cieplne, a także na wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę powyższe, trzeba przyznać, że w odpowiednich warunkach rury te, przynajmniej fizycznie, wytrzymują spokojnie 30-40 lat użytkowania.

Sposób łączenia to gwintowanie przyciętych wcześniej rur, w następnej kolejności nawijanie gwintu uszczelnieniem i mechaniczne wkręcanie kształtek. 


Żeby jednak nie było tak kolorowo, to instalacje te posiadają także mnóstwo minusów. Najważniejszym z nich jest to, co odkłada się w rurach w trakcie użytkowania - kamień, korozja. Po kilku(nastu) latach, w zależności od warunków, średnica przekroju takich rur potrafi zmniejszyć się o połowę (zarasta).

Rury ocynkowane dodatkowo szybko oddają ciepło w przypadku wody kotłowej (straty cieplne), lub na ich powierzchni skrapla się woda (woda z przyłącza o niskiej temperaturze). Mają mocno chropowatą powierzchnie, co zapewnia opory przepływu wody. W przypadku niesprzyjających warunków szybciej korodują, choćby jeśli mamy twardszą wodę, ta szybciej wypłukuje warstwę cynku z wewnętrznej powierzchni rury.

Przy temperaturze wody powyżej 55st. warstwa cynku zmienia swoją charakterystykę, by w temperaturze ok. 70-80st. działać wręcz na niekorzyść instalacji. W żadnym wypadku nie wolno łączyć instalacji stalowej z miedzianą - szczególnie w kolejności miedź ► stal.

Poniżej zdjęcia różnych instalacji ocynkowanych, zdrowych, ale także w wieku 30-40lat z zaawansowaną korozją.

🏠 Strona Główna